АОП публикува методическо указание за прилагане на изключение при възлагане на услуги за научноизследователска и развойна дейност
Агенцията по обществени поръчки (АОП) публикува методическо указание, свързано с прилагане на изключението по чл. 13, ал. 1, т. 15 от Закона за обществените поръчки (ЗОП) при възлагане на услуги за научноизследователска и развойна дейност (НИРД). За да се приложи изключението е необходимо едновременно да са изпълнени три ключови условия: дейността да попада в строго дефинирани CPV кодове, ползите от услугата да не остават изцяло за възложителя и финансирането за нея да не е изцяло от възложителя.
В методическото указание са посочени основните индикатори, по които НИРД се отличава от обикновената услуга. В случай, че възложителят купува стандартна услуга по утвърдена методика без научно-споделен риск, поръчката задължително трябва да премине по общия ред на ЗОП. Според утвърдената практика на Съвета на Европейския съюз изключението следва да се прилагала стриктно и ограничително и възложителите задължително трябва да мотивират използването му за всеки конкретен случай. Възприетият в европейското законодателство подход е насочен към насърчаване съфинансирането от промишлени източници и иновациите в икономиката.
Правото на интелектуална…
Виж Повече